עשרות אלפים צועדים במצעד ישראל בניו יורק במפגן סולידריות גדול

ניו יורק - עשרות אלפים צעדו ביום ראשון במצעד "Cebrate Israel" בניו יורק, בהצהרה משמעותית ומתעכבת לקהילות היהודיות באזור ותומכי ישראל.

Celebrate Israel Paradeמאות קבוצות המייצגות חלק גדול של יהדות ארה"ב - מתלמידי ישיבה ועד אופנוענים - צעדו ורכבו במורד השדרה החמישית של מנהטן, יחד עם בכירי ממשל אמריקאי וישראלי.

המצעד, שנחשב כביטוי הגדול ביותר לסולידריות עם ישראל מחוץ לגבולותיה, מתקיים בדרך כלל מדי שנה אך לא התקיים שלוש שנים בשל המגיפה. זה אמור להיות גם מפגן תמיכה פומבי בישראל, כולל ברמה הפוליטית, וגם הזדמנות ליהודי ניו יורק להיפגש.

הצעדה הגיעה בתקופה עמוסה. מאז המצעד האחרון ב-2019, האנטישמיות גברה בניו יורק, האקלים המפלגתי המשיך לעורר את המתיחות בין קבוצות יהודיות ולערער את התמיכה הפוליטית בישראל, וצעדות אנטי-ישראליות נכבדות התקיימו בעיר. עם זאת, המצעד עבר ללא תקריות, והפגנה נגד האירוע הייתה דלילה.

לאור חזרתו של האירוע, נושא המצעד השנה היה "שוב ביחד". לקראת האירוע, העריכו המארגנים ש-40,000 איש יצעדו מלמעלה מ-250 קבוצות.

אלפי תלמידים מבתי ספר יהודיים באזור ניו יורק זרמו במרכז מנהטן, הניפו דגלי ישראל ואמריקה, רקדו ושרו בעברית. רבים מהתלמידים לבשו חולצות מתואמות ועליהן מתנוססת סיסמת המצעד בעברית ובאנגלית. חלק מהתלמידים קראו בעברית "ישראל היא ביתי" ו"עם ישראל חי".

קבוצות נוספות הגיעו ממגוון ארגונים יהודיים, מקרן חברון התומכת בהתיישבות ועד ארגון הלהט"ב השמאלני קשת. היו שם נציגים של קבוצות מיינסטרים כולל ארגוני רפואה יהודיים, הצופים הישראלים, ישיבת אוניברסיטה ונפש בנפש.

מושלת ניו יורק, קתי הוצ'ול, צעדה עם דגל ישראל לצד התובע הכללי של מדינת ניו יורק טיש ג'יימס והרב-מאסטר הארלי ליפמן, יזמית אמריקאית שלקחה חלק בתיווך הסכם אברהם. לדבריו, שגריר איחוד האמירויות בארה"ב יוסף אל-אוטייבה היה אמור להצטרף למצעד, אך נאלץ לבטל לאחר שמנהיג ארצו מת בתחילת החודש.

Celebrate Israel Parade 2

משמאל: חבר הקונגרס ג'רולד נדלר, התובעת הכללית של ניו יורק, לטיטיה ג'יימס, מושלת ניו יורק קתי הוצ'ול, ראש המועצה ליחסי קהילה יהודית גדעון טיילור, והרב-מסטר הארלי ליפמן. (לוק טרס/טיימס אוף ישראל)

בראש משלחת ישראלית הובילו שר הביטחון בני גנץ, שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שאטה ושר התפוצות נחמן שי. גם ח"כ העבודה גלעד קריב, ענבר בזק של יש עתיד ואופיר אקוניס מהליכוד צעדו, וכך גם קבוצה ממשלחת האו"ם של ישראל בראשות השליח גלעד ארדן. הצטרפו גם שגרירים ודיפלומטים מאוסטרליה, בהוטן, נאורו, בולגריה, גואטמלה, צ'כיה, לטביה וברזיל.

ליפמן אמר ל"טיימס אוף ישראל" כי המשלחת הישראלית "מראה את האחדות של התפוצות, הקהילה היהודית ברחבי העולם וישראל. אנחנו, כעם יהודי, מאוד מחוברים לישראל".

ראש עיריית ניו יורק, אריק אדמס, צעד לצד קונסול ישראל בניו יורק אסף זמיר ומארגן המצעד גדעון טיילור מהמועצה ליחסי קהילה יהודית בניו יורק. ראשי עיריית ניו יורק לשעבר, ביל דה בלאזיו ורודי ג'וליאני, הצטרפו גם הם לתהלוכה, וכך גם נציגי הקונגרס לי זלדין, ג'רולד נדלר וריצ'י טורס.

Celebrate Israel Parade 3

שר הביטחון בני גנץ, שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו-שאטה ושר התפוצות נחמן שי צועדים במצעד חגיגת ישראל במנהטן ב-22 במאי 2022. (אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

נוכחות משטרתית כבדה אבטחה את האזור סביב המצעד, כאשר מחסומים מאוישים וניידות משטרה עוקבות אחר כניסות לאזור מתחילות במרחק של כמה רחובות משם.

תזמורת צועדת של משטרת ניו יורק הובילה את התהלוכה, שעברה על ידי אלפי צופים, רבים הניפו דגלים מול חנויות חברת הדגל של השדרה, במשך מספר שעות ביום ראשון אחר הצהריים. ישראלים רבים פטפטו בעברית בצד ובתהלוכה.

הראפרים נסים בלאק ו-Kosher Dillz הופיעו בסמפלינג "חוה נגילה", וכמה מצופים הוקפצו למוזיקה של אמני הפופ הישראלים עומר אדם ועדן בן זקן.

ד"ר יונתן גולד צעד עם קבוצת צאצאים ובני משפחה של זרים שלחמו במלחמת העצמאות של ישראל ב-1948. הקבוצה צועדת במצעד מדי שנה מאז התקיים לראשונה ב-1965.

"אני חושב שזה נפלא להפגין סולידריות וזו תקופה מאתגרת עבור ישראל. וזה נהדר לנוער", אמר גולד.

ג'וזף פוטסניק, סגן הנשיא בפועל של מועצת הרבנים בניו יורק, אמר: "אנחנו הולכים בשבילים נפרדים בבתי התפילה השונים שלנו, אבל היום אנחנו הולכים בדרך אחת ביחד כעם אחד. זה רגע מיוחד לכולנו.

"זה נחמד להיות חלק ממשהו שבו כולנו יכולים להיות ביחד. חשוב שנתראה פנים אל פנים. אמונה לאמונה, פנים אל פנים", אמר.

בית הספר היסודי של אקדמיית התורה ווסטצ'סטר צעד תוך כדי מכות בתופים שהתלמידים עיצבו וייצרו באמצעות מדפסות תלת מימד. הפרויקט היה חלק מהמטרה החינוכית של בית הספר להתמקד בשימושים מעשיים למדע, והומאז' ליכולת הטכנולוגית של ישראל, אמר דוד מרל, מנהל התפעול והטכנולוגיה של בית הספר.

Celebrate Israel בניו יורק, 22

האקדמיה לתורה ווסטצ'סטר עם תופים מודפסים בתלת מימד במצעד Celebrate Israel בניו יורק, 22 במאי 2022. (לוק טרס/טיימס אוף ישראל)

"חשבנו שזה יהיה נהדר לכבד את החדשנות הישראלית על ידי הדפסת אלה מכיוון שישראל נמצאת על גבול ההדפסה בתלת מימד", אמר.

"אני חושב שזה נהדר שחזרנו עכשיו אחרי שנתיים. זה יפה לחזור", אמר. "הילדים כאן, הם נלהבים, הם נרגשים. אתה לא יכול לבקש שום דבר יותר."

קומץ מפגיני נגד פרו-פלסטינים פגעו בצועדים מנקודה אחת בצד, מה שהוביל לכמה עימותים מילוליים על מחסום משטרתי. כמה עשרות חברי קבוצת נטורי קרתא האנטי-ציונית השולית, החרדית, מחו גם הם.

המפגינים הפרו-פלסטינים קראו, "יש רק פתרון אחד, מהפכת אינתיפאדה", ",תחזרו לאירופה", וצעקו "בושה", כשהמושל עבר לידם.

פעילים פרו-פלסטינים מוחים נגד מצעד חגיגת ישראל בעיר ניו יורק

פעילים פרו-פלסטינים מוחים נגד מצעד חגיגת ישראל בעיר ניו יורק, 22 במאי 2022. (לוק טרס/טיימס אוף ישראל)

לא כל הקבוצות היהודיות היו מיוצגות. היו מעט צועדים חרדים יחסית; קהילת סאטמר הגדולה בעיר, אחת הקבוצות החרדיות הגדולות באזור, היא אנטי-ציונית נחרצת.

התמיכה בישראל היא נושא מפלג פוליטית, כולל בניו יורק. נציגי הקונגרס של ניו יורק, אלכסנדריה אוקסיו-קורטז וג'מאל באומן, תמכו ביום שני בהצעת חוק שתחייב את ארה"ב להכיר רשמית ב"נכבה" הפלסטינית, המאשרת את ההשקפה הפלסטינית על הקמת ישראל. השתתפותה של הנהגת ניו יורק במצעד הצביעו על כך שהזרם המרכזי של המפלגה הדמוקרטית נותר תומך בישראל באופן נחרץ. להוצ'ול ולאדמס יש קשרים חזקים עם הקהילות היהודיות בניו יורק, והם בקשר עקבי עם נציגים יהודים.

המצעד גם ייצג מסר לעיר. תקריות אנטישמיות שדווחו הן ברמה הגבוהה ביותר אי פעם, על פי הליגה נגד השמצה, כולל תקיפות פיזיות, כתובות נאצה גזעניות והתעללות מילולית המתרחשת באופן קבוע.

משטרת ניו יורק במצעד חגיגת ישראל בניו יורק

משטרת ניו יורק במצעד חגיגת ישראל בניו יורק, 22 במאי 2022. (לוק טרס/טיימס אוף ישראל)

מאז המצעד האחרון של ישראל ב-2019, היו הפגנות פרו-פלסטיניות אנטי-ישראליות מסיביות בניו יורק, בעיקר במהלך ואחרי מלחמת עזה בשנה שעברה. עצרות קטנות יותר מתקיימות באופן קבוע, כאשר מפגינים קוראים ל"אינתיפאדה עולמית" במקומות מרכזיים, כולל השדרה החמישית, לעתים קרובות לאישור העוברים והשבים. חלק מההפגנות גלשו לאלימות נגד תומכי ישראל, כולל בחודש שעבר, כאשר פעילים פרו-פלסטינים הכו אדם שהחזיק דגל ישראל.

"במהלך COVID, איבדנו את הרחובות, בלשון המעטה. איבדנו את הרחובות ואני חושב שאנחנו צריכים לחזור לרחובות כי זה מסר, וזה סימן לגאווה ומעורבות במי שאתה", אמר טיילור, מארגן המצעד, ל"טיימס אוף ישראל" לקראת האירוע. "אני חושב שיש הרגשה שהשנה הזו היא תקופה שבה אנחנו באמת חייבים להתאחד ואנחנו צריכים לשלוח מסר מאוד חזק לעין וזה מה שזה עושה".

לדבריו, המועצה ליחסי קהילה יהודית, שמנהלת את המצעד מאז 2011, עבדה קשה השנה כדי להרחיב את ההשתתפות למגוון קבוצות יהודיות, לאחר שהיא הפכה ליותר ויותר אורתודוקסית לפני המגיפה.

"זה מסר של גאווה - שאנחנו יהודים גאים ואחרים שהם חברים של ישראל. זה מסר שאנחנו לא מפחדים, שאחרי הטרור, אחרי הפיגועים בברוקלין ופשעי שנאה, אנחנו לא מפחדים לבוא ולצעוד ברחוב הכי אייקוני בניו יורק ולהגיד שאנחנו כאן כדי לחגוג את ישראל". הוא אמר.

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

Windows 10: Activate and set the equalizer

What are the major characteristics of philosophy

Watch As an Unknown Space Body Crashes Into Jupiter | Video