המדע המוזר של למה אנחנו חולמים - מהי הסיבה לחלומות?

לשמור על עצמנו ערים תוך כדי חלום יקל הרבה יותר על לימוד מדע החלימה. מה מטרת החלום? כיצד חלימה משפיעה על המוח שלנו?

למה אנחנו חולמים?

אנשים רבים חושבים שחלומות הם בסך הכל אחסון זיכרונות חשובים ולקחים שנלמדו, להיפטר מדברים חסרי תועלת שלמדת ולמיין רגשות ומחשבות מסובכים. אבל שינה למעשה עוזרת לך לזכור דברים.

ישנן תיאוריות מדעיות רבות לגבי הסיבה שאנו חולמים: תיאוריית ההפעלה-סינתזה: תיאוריה זו, המבוססת על עבודתם של פסיכיאטרים באוניברסיטת הרווארד, קובעת שחלומות נגרמים מגירוי של המוח שמביא מחשבות לתודעתנו. "השערת ההפעלה-סינתזה קובעת שחלומות נגרמים מהפעלת גזע המוח בזמן שנת REM (תנועת עיניים מהירה) וגירוי של המערכת הלימבית (המערכת הרגשית-מוטורית)", היא מסבירה.

תיאוריית סימולציית איומים: בהתבסס על עבודתו של מדען מוח ופסיכולוג קוגניטיבי פיני, תיאוריה זו קובעת שחלומות הם הכנה למצבים אמיתיים שעלולים להוות איום.

תגובה ביולוגית לנסיבות החיים. חוקרת אחת חקרה מדוע לאנשים יש חלומות עם תוכן שלילי, במיוחד חלומות הכוללים תוקפים או אויבים, היא אומרת. "זו יכולה להיות תגובה אבולוציונית וביולוגית, אולי מבוססת על חוויות חיים שונות".

ארגון ידע וזיכרונות. מחקר שפורסם ב-1985 מצביע על כך שמטרת החלומות היא לארגן ידע וליצור קשרים מוחיים, מה שעוזר לשחזור זיכרון. תיאוריה זו מציעה שחלום מאפשר למוח לפתור בעיות, לקבל החלטות ולקבוע סדרי עדיפויות.